Aktuality

Sdílená kola se ve Dvoře Králové osvědčila, najezdila přes 15 tisíc kilometrů

22. ledna 2023 | Aktuality

 

Více než 15 tisíc kilometrů najezdili od května do prosince lidé ve Dvoře Králové nad Labem na sdílených kolech. Na 18 stanovištích měli k dispozici 50 kol. Ze statistik, které město zveřejnilo, vyplývá, že se do systému zaregistrovalo téměř 1800 uživatelů. Dvůr Králové se nyní rozhoduje, zda v projektu ve spolupráci se společností Nextbike pokračovat i v letošním roce.

 

Sdílená kola se ve Dvoře Králové osvědčila, najezdila přes 15 tisíc kilometrů

Celkový počet výpůjček se vyšplhal na víc než 12 tisíc. Nejvíc si lidé kola půjčovali v srpnu, nejfrekventovanějším dnem byl pátek. „Těší mě, že si sdílená kola ve Dvoře Králové našla svoje uživatele. Jednotlivá stanoviště jsme se snažili rozmístit tak, aby bylo pokrytí města co největší i s ohledem na spádovost a na místa, kam by se na kolech mohli lidé dopravovat,“ uvedl dvorský starosta Jan Jarolím.

Díky městské dotaci měli uživatelé prvních 15 minut jízdy zdarma. Skoro 93 procent jízd bylo do 15 minut. Lidé na sdílených kolech najezdili celkem 15 500 kilometrů, jedna cesta v průměru měřila 1,27 kilometru. Nejčastěji si je půjčovali na náměstí T. G. Masaryka a vraceli na autobusovém nádraží.

„Naším záměrem bylo, aby sdílená kola doplnila systém veřejné dopravy a fungovala jako jednoduchý nástroj, jak se rychle, zdravě a ekologicky dopravovat po městě,“ sdělil starosta. Město zveřejnilo na adrese www.mudk.hlasenirozhlasu.cz dotazník, aby získalo zpětnou vazbu od obyvatel. Vyplňovat ho mohou do konce února.