Aktuality

Sdílená kola si ve Dvoře Králové našla příznivce, v dubnu se vrátí do ulic

25. března 2023 | Aktuality

 

Sdílená kola, která se ve Dvoře Králové nad Labem poprvé objevila v loňském roce, se do ulic na jaře vrátí. Město se rozhodlo, že bude v projektu ve spolupráci se společností Nextbike pokračovat. Na 17 stanovištích bude 50 kol. Uživatelé zaregistrovaní v systému budou mít opět první čtvrthodinu jízdy zdarma.

Sdílená kola si ve Dvoře Králové našla příznivce, v dubnu se vrátí do ulic

Půjčovat kola si lidé budou moci od pondělí 3. dubna. Stanoviště budou po celém městě a v letní sezoně také u Tyršova koupaliště. Sdílená kola se vloni setkala s velkým zájmem. Do systému se zaregistrovalo 1785 uživatelů, počet výpůjček překročil hranici 12 tisíc. Přes 90 procent jízd bylo do 15 minut.

Díky městské podpoře zůstane první čtvrthodina zdarma. Za vypůjčení kola na dalších 45 minut cyklisté zaplatí 20 korun, stejnou částku uhradí za každou další půlhodinu. Celodenní výpůjčka vyjde na 300 korun. Dvůr Králové firmě Nextbike zaplatí 810 tisíc korun bez DPH, sdílená kola budou v provozu do konce roku.

Novinku zavedenou vloni na jaře podpořili respondenti ankety, kterou radnice uspořádala. „Dotazníky vyplnilo 284 respondentů, z nichž tři čtvrtiny uvedly, že chtějí, aby projekt ve městě pokračoval,“ uvedl starosta Dvora Králové Jan Jarolím.

Z dotazníkového šetření vyplynuly také návrhy na přemístění některých stanovišť. „Znovu podrobně projdeme rozmístění stanovišť z hlediska jejich dostupnosti a docházkové vzdálenosti. Variantou je, že některá přemístíme nebo ta nejméně využívaná zrušíme a zřídíme místo nich nová, abychom pokryli zájem občanů,“ naznačil starosta.

Pro půjčení kola je potřeba se zaregistrovat prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu a při samotné výpůjčce naskenovat QR kód. Pokud je uživatel zaregistrován a nemá s sebou telefon, může k vypůjčení využít i zákaznickou linku. Její číslo je uvedeno na kole.