Safari park ve Dvoře Králové nad Labem si připsal další velký chovatelský úspěch. Poprvé v historii zde tučňáci brýloví, kteří od loňského roku obývají novou expozici West Cape zaměřenou na zvířata jihozápadní Afriky, odchovávají mláďata. Zatím se vylíhla tři, nejstaršímu je skoro měsíc. Starají se o ně tři páry tučňáků.
Mláďata vyrůstají v budkách a hnízdních norách, která zatím neopouštějí. Ven se poprvé vydávají obvykle kolem šestého týdne věku. Návštěvníci safari parku je tak uvidí nejdříve na začátku příštího roku. Tučňáci v kolonii snesli devět vajec, některé páry dokonce dvě vejce.
„Vše nasvědčuje tomu, že jsme svědky prvních úspěšných odchovů tučňáků brýlových v dějinách safari parku. Do odchovu se snažíme zasahovat co nejméně. Vše necháváme na rodičích a situaci jen opatrně monitorujeme,“ říká zoolog Michal Podhrázský.
Tučňáci se o rozmnožování snažili už v loňském roce. Vylíhlá ptáčata se jim však kvůli chybějícím zkušenostem nepovedlo odchovat, což je poměrně běžné. Odborníci upozorňují na to, že dovednosti spojené s odchovem mláďat je nutné si osvojit.
Tučňák brýlový obývá jihoafrické pobřeží Namibie a Jihoafrické republiky. Jeho počty ve volné přírodě neustále snižují. Chov tučňáků v zoologických zahradách není jednoduchý. Jsou citliví na stres, kvalitu vody i krmení. Jejich jídelníček tvoří mořské ryby a bezobratlí. Kromě Dvora Králové chová tučňáky brýlové v Česku a na Slovensku už pouze ZOO Ústí nad Labem.
Stavbu půlkilometrového prohlídkového okruhu West Cape na ploše 1,5 hektaru dokončil safari park letos v létě. Hlavní atrakcí jsou vedle tučňáků hyeny skvrnité. K vidění jsou zde také pelikáni, plameňáci nebo antilopy vrané. Expozice s tučňáky připomíná pláž u namibijského města Lüderitz s majákem, dřevěným molem, hrázděnými domky a loděmi.
Foto: Helena Hubáčková