Aktuality

Muzikály, trhy i kapela Kryštof. Letošní rok na Kuksu bude plný akcí

15. ledna 2023 | Aktuality

 

Kalendář akcí, které se v letošním roce uskuteční v kukském hospitálu, se začíná plnit. Úplně první budou dubnové zahradnické trhy, v červnu na nádvoří zahraje kapela Kryštof s cimbálovkou a nabitý letní program nabídne muzikály, divadlo i vážnou hudbu. Novinkou bude talkshow 7 pádů Honzy Dědka.

Muzikály, trhy i kapela Kryštof. Letošní rok na Kuksu bude plný akcí

Nová sezona na Kuksu oficiálně začne 1. dubna, ale je možné, že některých z prohlídkových okruhů si návštěvníci prohlédnou už dříve. „Uvidíme podle počasí, jestli už neotevřeme nějaký víkend v březnu. V posledních letech jsme to tak dělávali, když bylo teplé počasí,“ uvedl kastelán Kuksu Libor Švec.

První akcí budou od 21. do 23. dubna zahradnické trhy s nabídkou balkónových i zahradních rostlin, ovocných stromků, skalniček a kaktusů. Na konci dubna z Kuksu odstartuje další ročník krosového závodu Zkus maraton Kuks. Vrcholem jarní části sezony bude 9. června koncert kapely Kryštof, která na východě Čech zahájí letní turné Jenom Písničky Open Air 2023 se 13 zastávkami na českých zámcích.

Kryštof zahraje největší hity akusticky, ke spolupráci navíc přizve cimbálovku. Speciálním hostem turné bude dvaadvacetiletá zpěvačka Tereza Balonová. Prodej vstupenek začal v prosinci a většina lístků je už prodána.

Letní prázdniny budou kromě tradičních akcí, jako je série koncertů klasické hudby Hudební léto Kuks a festivalu barokní kultury Theatrum Kuks, ve znamení muzikálů a divadel. Na nádvoří bude k vidění muzikál Rebelové, komorní verze Dvořákovy opery Rusalka a v polovině července se vrátí divadelní představení Strašidlo cantervillské.

 

Vrátí se 4 tenoři

Novinkou bude populární televizní talkshow 7 pádů Honzy Dědka. „Obě uplynulá letní turné, během kterých se na nás přišlo podívat na patnáct tisíc diváků, předčila veškerá má očekávání. Nejen díky hostům, ale i fantastickému publiku jsem si to moc užil a už se těším, až na letní scény vyrazíme znovu,“ sdělil moderátor. Hosty talkshow organizátoři teprve oznámí.

V srpnu do hospitálu znovu přijedou zpěváci Marian Vojtko, Pavel Vítek, Michal Bragagnol a Jan Kříž alias 4 tenoři. Kuks se stane jednou ze zastávek divadelního představení Bílá paní na vdávání s Filipem Blažkem a Martinem Zounarem v hlavních rolích. Seznam letních koncertů a představení ještě není konečný. „Doplníme další akce, jakmile je budeme mít potvrzené,“ uvedl kastelán Libor Švec. Závěr léta a začátek podzimu bude patřit tradičním událostem, zkraje září to bude Vinobraní, na začátku října Svatohubertské slavnosti.

Kukský hospitál byl v loňském roce nejnavštěvovanější státní památkou v Královéhradeckém kraji. Vstupenku na jeden ze čtyř prohlídkových okruhů si koupilo přes 60 tisíc lidí. Meziročně návštěvnost vzrostla o více než šest tisíc výletníků. Zámky v Náchodě, Hrádku u Nechanic, Opočně a v Ratibořicích se v roce 2022 nedostaly přes čtyřicetitisícovou návštěvnost.