Aktuality

Pecka dostala ocenění za obnovu mariánského sloupu na náměstí

15. června 2023 | Aktuality

 

Cenu Hereditas obligat za obnovu sloupu se sochou Panny Marie a sochami světců získala podkrkonošská Pecka od Královéhradeckého kraje. Městys v loňském roce dokončil obnovu památky restaurováním balustrádového ohrazení, schodiště a podlahy kolem sloupu. Zároveň došlo k revitalizaci zeleně.

Pecka dostala ocenění za obnovu mariánského sloupu na náměstí

Mariánský sloup z roku 1720 se sochou Panny Marie s Ježíškem spolu s osmi sochami světců představuje významnou architektonickou dominantu náměstí v Pecce. Je dílem sochaře Františka Petrše. Předtím zde stála dřevěná socha na kamenném podstavci. Morový sloup je od roku 1958 kulturní památkou.

Vedle hradu a kostela sv. Bartoloměje z 18. století patří mezi nejvýznamnější památky městyse. „Jsem rodačka z Pecky a městečko mám moc ráda. Snažím se, aby nám vzkvétalo a aby se nám tady všem dobře žilo. Tato kulturní památka tvoří dominantu a už jako malá holka jsem každodenně okolo ní chodila s kamarádkami a braly jsme to jako nedílnou součást městečka,“ uvedla starostka Pecky Hana Štěrbová.

Královéhradecký kraj vyhlásil cenu památkové péče Hereditas obligat potřetí. Pecku ocenil v kategorii restaurování prohlášené památky. „Touto cenou chceme ocenit všechny občany a obce, kteří v sobě našli vůli a odhodlání, aby svůj záměr dotáhli do konce. U opravy památek je realizace mnohdy náročná a také nákladná, a ne každý ji úspěšně zakončí. Díky jejich úsilí můžeme žít v krásném kraji plném rozmanité architektury,“ řekl hejtman Martin Červíček.