Od prvního dne narození mají návštěvníci královédvorského safari parku možnost pozorovat nové mládě hrocha obojživelného. Samice Hula ho přivedla na svět přímo v Jezeře hrochů v pěší části zoologické zahrady. Pohlaví mláděte ošetřovatelé zatím neznají. Nejlepší šanci vidět hrochy je pozdě odpoledne, kdy se z vody vydávají na pastvu.
„Je to teprve podruhé v historii zahrady, co může veřejnost tak malé mládě pozorovat. Safari park je v posledních letech jedinou českou zahradou, která hrochy odchovává. Také v evropském kontextu je chov hrochů s ohledem na jeho náročnost stále vzácnější,“ uvedl mluvčí safari parku Michal Šťastný. Samice se o potomka podle pozorování stará, mládě pije a prospívá.
Hroší kůže je sice velmi silná, ale zároveň citlivá. Na letním slunci by se proto rychle vysušila, spálila a popraskala. Z toho důvodu hroši vycházejí na břeh až později odpoledne. Pokladny safari parku jsou otevřené do 18 hodin, návštěvníci však mohou v zoo zůstat až do 22 hodin, kdy zavírají poslední pavilony.
V jezeře, napájeném potokem Netřeba, hroši zůstanou ještě několik týdnů. Hlavní sezona potrvá pravděpodobně do prvního říjnového týdne, do zimovišť se přesunou nejspíš o něco dříve v závislosti na poklesu teplot.
Jezero hrochů patří mezi největší expozice svého druhu v Evropě. V roce 2021 podél něj vznikla nová cesta s atraktivními výhledy na africké sudokopytníky. Padesát let starý most, který byl za hranicí životnosti, nahradila soustavu gabionových valů a pěti mostků v africkém stylu.