Aktuality

Divadelní Erbenův Miletín vyvrcholí premiérou hry Okno do divadla

6. prosince 2022 | Aktuality

 

Šestadvacátý ročník festivalu ochotnických souborů Divadelní Erbenův Miletín vyvrcholí o víkendu premiérou inscenace Vladimíra Kněžourka Okno do divadla. Premiéra v Sousedském domě bude v sobotu večer, repríza následující den odpoledne. Hra je ohlédnutím za úspěšnými inscenacemi miletínského Divadelního souboru Erben.

Divadelní Erbenův Miletín vyvrcholí premiérou hry Okno do divadla

V roce 2020 se odehrály jen dvě představení, vloni se festival kvůli covidové pandemii nekonal vůbec. „Jsme rádi, že se mohl po dvou letech konečně uskutečnit a mohla se odehrát všechna představení, která byla na programu. Návštěvnost byla slušná, i když o něco nižší než před covidem,“ hodnotí Iveta Zavadilová, předsedkyně rady miletínského divadelního souboru, který přehlídku pořádá.

Inscenaci Okno do divadla ochotníci připravili speciálně pro podzimní festival. Je sestavená ze šesti představení, která soubor odehrál v posledních deseti letech. „Vybrali jsme nejzajímavější a divácky nejvděčnější scény ze Starých pověstí českých, Zátiší s loutnou, Budulínka, Gulliverových cest a z dalších představení,“ vysvětluje Iveta Zavadilová.

Na jednom pódiu se sejde 26 amatérských herců včetně několika dětí, diváky budou provázet hlasy dvou vypravěčů. Divadelní soubor Erben představení zkoušel zhruba dva měsíce. Premiéra Okna do divadla se v Sousedském domě uskuteční v sobotu 10. listopadu od 19.30, repríza bude v neděli od 15 hodin.

Festival ochotnického divadla začal 1. října. Kromě místního souboru, který uvedl Staré pověsti české, se miletínským divákům představil Spolek divadelních ochotníků Diviš ze Žamberka, ŽAS Homole nebo pražské Divadlo Arthur.

Tradice ochotnického divadla v Miletíně začala v první polovině 19. století. První inscenace se ve městě hrála už v roce 1827. Divadelní spolek vznikl v roce 1867. V roce 1946 se uskutečnil první ročník Erbenova Miletína ještě jako recitační soutěž.