Aktuality

Královédvorské léto. To jsou dva měsíce plné zábavy

10. července 2023 | Aktuality

 

Koncerty, divadlo, modrotiskové dílny, umělecké workshopy, procházky za architekturou nebo kostýmované prohlídky městem. To všechno nabízí Královédvorské léto, které začalo na konci června a potrvá až do začátku září. „Na programu se podílejí organizace města, různé spolky, podnikatelé i firmy,“ řekl starosta Dvora Králové nad Labem Jan Jarolím.

Královédvorské léto. To jsou dva měsíce plné zábavy

Náměstí Václava Hanky bude o letních prázdninách patřit koncertům. Ve středu 12. července zde začne program Hudebního léta. Na rockovém večeru od 18 hodin vystoupí pardubická kapela Hardmok a skupina Alband, kterou v roce 2009 založil bývalý frontman Kernu Jaroslav Albert Kronek.

O čtrnáct dní později bude Hudební léto věnované bluegrassu. Ve středu 26. 7. zahrají skupiny Fámy, Monogram a Báry. V srpnu se návštěvníci mohou těšit na vystoupení Ondřeje Fencla s kapelou Hromosvod nebo na dvorské skupiny Phobos či Wostruha.

Náměstí před Hankovým domem bude také dějištěm promítání letního kina. Nejbližší se uskuteční ve středu 19. července, ve 21.30 poběží komedie Ostrov s Jiřím Langmajerem a Janou Plodkovou. V srpnu diváci v letním kině uvidí české komedie Přání k narozeninám, Zatmění a Život pro samouky.

Součástí Královédvorského léta jsou letos kromě modrotiskových dílen v Expozici textilního tisku na nábřeží Jiřího Wolkera také exkurze do výrobny Vánočních ozdob. Uskuteční se v šesti červencových a srpnových termínech.

Zajímavým způsobem jak poznat Dvůr Králové jsou kostýmované prohlídky. „Začínat budou od safari parku a účastníky zavedou na náměstí Václava Hanky,“ sdělila mluvčí Dvora Králové Miroslava Kameníková.

 

Svatoanenské slavnosti i Den piva

V programu Královédvorského léta nebudou chybět ani vycházky za architekturou, které organizuje městské muzeum. Po stopách Klazarů se zájemci vydají v neděli 16. července, na přelomu srpna a září pak účastníci budou poznávat dvorské tovární vily.

Mezi největší akce bude patřit 22. ročník Svatoanenských slavností, jenž se v areálu Domova sv. Josefa v Žirči uskuteční poslední červencovou sobotu. Kromě dalších vystoupí Robert Křesťan s kapelou Druhá tráva. Na konci srpna bude náměstí T. G. Masaryka patřit Královédvorskému dni piva. Zahraje na něm Jakub Děkan, Alkehol nebo domácí Vaťák.

Kulturní program na léto připravila také Café Dostaveníčko. V pátek 14. července na zahradě kavárny vystoupí Lucie Dlabolová, o týden později Robert Štěpán s Viki Olejárovou a začátkem srpna bude Dostaveníčkem znít jazz 30. let v podání hradeckého uskupení Les Doux Méchants.