Aktuality

Safari park otevřel jedinečný prohlídkový okruh West Cape

17. června 2023 | Aktuality

 

Tučňáky, hyeny, pelikány, plameňáky a další zvířata žijící v jihozápadní Africe představuje nový prohlídkový okruh West Cape v královédvorském safari parku. Rozkládá se na ploše 1,5 hektaru a trasa měří téměř půl kilometru. Areál vznikl na místě bývalé slévárny, jejíž demolice začala v roce 2016. Vybudování expozice stálo 140 milionů korun.

Safari park otevřel jedinečný prohlídkový okruh West Cape

„Živočichy jihozápadní Afriky prezentujeme v prostředí člověkem osídlené krajiny. Areál doplňuje řada zemědělských strojů nebo první dvorská vinice. Prim ale hrají zvířata – například velké hejno tučňáků brýlových, jejichž expozice je plně průchozí, hyeny skvrnité, čápi sedlatí a další živočichové,“ řekl ředitel safari parku Přemysl Rabas. Název West Cape vychází z anglického označení provincie Západní Kapsko v Jihoafrické republice.

Okruh začíná u výběhu antilop vraných, pokračuje kolem voliér s pelikány, plameňáky, nesyty, čápy sedlatými a vodním ptactvem, výběhu hyen skvrnitých a končí u originální expozice tučňáků. Expozici tučňáků za 43 milionů otevřela zoo už loni v létě. Připomíná pláž u namibijského města Lüderitz s majákem, koloniálními domky, dřevěným molem a loděmi. Dnes ji obývá 30 tučňáků, na konci května safari park posílil chov o jedince dovezené z Francie a Německa.

Posledním dílem do mozaiky West Cape byl výběh hyen skvrnitých s kmeny suchých stromů, umělými norami a brouzdalištěm. Samec se samicí se do něj nastěhovali před několika dny. Zpředu dělí návštěvníky od hyen pouze vodní příkop s rákosím, zadní hranice výběhu se ztrácí za horizontem mohutného valu.

Prohlídkový okruh vznikl v rámci přeshraniční spolupráci s polskou Zoo Opole, která vybudovala řadu akvárií. Vybudování expozice jihozápadní Afriky podpořil Královéhradecký kraj částkou 31 milionů korun. „Safari park je klenotem našeho regionu a jeho rozvoj a aktivity při záchraně ohrožených druhů zvířat podporujeme. Královéhradecký kraj jako zřizovatel je bude podporovat i v budoucnu, a to nejen finančně,“ uvedl náměstek hejtmana Pavel Bulíček.

Na West Cape přímo navazuje nová oddychová zóna. Mezi Neumannovou vilou a amfiteátrem vznikla zahrada. Naposledy zde byly voliéry plameňáků a pelikánů. Zahrada s upravenými cestami, lavičkami a fontánou je už otevřená pro návštěvníky. Dělníci ještě pracují na vodní kaskádě se schodištěm, po kterém se bude do zahrady scházet. Hotová by měla být během několika týdnů.