Aktuality

Nejnavštěvovanější státní památkou v kraji je hospitál Kuks

16. listopadu 2022 | Aktuality

 

Barokní hospitál Kuks byl letos nejnavštěvovanější státní památkou v Královéhradeckém kraji. Bývalý vojenský lazaret si přišlo prohlédnout na 60 tisíc turistů. Poslední šanci budou mít o nadcházejícím víkendu, kdy se na Kuksu podruhé uskuteční Vánoční trhy.

Nejnavštěvovanější státní památkou v kraji je hospitál Kuks

Meziročně si hospitál polepšil o šest tisíc návštěvníků, v loňském roce si vstupenku na jeden ze čtyř prohlídkových okruhů koupilo téměř 54 tisíc lidí. Velkému zájmu se letos těšily také muzikály, koncerty a divadelní představení na nádvoří.

O víkendu bude hospitál otevřený od 9 do 16 hodin. Pro individuální turisty to bude letos poslední příležitost prohlédnout si interiéry památky. Pro větší skupiny zůstane otevřená až do konce roku. „V listopadu i prosinci budeme pokračovat s prohlídkami pro větší skupiny návštěvníků, které je nutné si dopředu rezervovat,“ říká kastelán Libor Švec.

Podobný meziroční nárůst jako Kuks zaznamenal státní zámek Náchod, letos přilákal bezmála 34 tisíc výletníků, a zámek v Ratibořicích. Ten navštívilo víc jak 38 tisíc platících. Návštěvnost zámku v Opočně klesla na 32 tisíc lidí, loňské statistiky v podstatě zopakoval zámek Nechanice, jenž v roce 2022 přilákal přes 25 tisíc zájemců.

Na Kuks se letošní sezoně po 30 letech vrátil obraz s podobiznou Jana Michaela Šporka, odcizený při noční krádeži v roce 1991. V červenci se vrátila zrestaurovaná kopie sochy Štědrosti. Památkáři ve spolupráci s Fakultou restaurování v Litomyšli před několika dny opět ošetřili sochy v Braunově Betlémě.

Na příští sezonu chystá hospitál několik novinek. „Chceme zpřístupnit další prostory na nádvoří, které nejsou součástí prohlídkových okruhů. Otevřeme kávový koutek a v refektáři budeme pořádat výstavy výtvarného umění,“ prozrazuje Libor Švec. V multifunkčním sále poběží o letních prázdnin dokument, představující fungování hospitálu za socialismu. Nabitý bude i kulturní program na nádvoří. V Kuksu zahraje například kapela Kryštof s Richardem Krajčem a vrátí se vokální uskupení 4 tenoři.  

O víkendu se na labském břehu a prostranství pod hospitálem podruhé uskuteční Vánoční trhy. Nabídnou 130 stánků s keramikou, svíčkami, mýdly a vánočními ozdobami. V doprovodném programu vystoupí lidový loutkář Jan Polehňa, akordeonista Štěpán Jícha a flétnový soubor Musica Per Legni. V sobotu i neděli se trhy konají od 9 do 16 hodin.