Za posledních bezmála 30 let navrhla a vyrobila více než 600 tanečních kostýmů. Jen malou část z nich tanečnice a lektorka Lucie Macková vystavuje v Městském muzeu Dvůr Králové nad Labem. Ve špýcharu je do 26. května k vidění kolem 60 kostýmů, paruky, příčesky, boty s vysokými podpatky a další doplňky tanečnic, které se věnují stylům lyra, go-go, show a pole dance.
První kostým Lucie Macková ze Dvora Králové navrhla v polovině 90. let, kdy se začínala věnovat akrobatickému rock 'n' rollu. Dnes se specializuje hlavně na lyra dance a pole dance. Vystupuje na plesech a společenských akcích. Všechny kostýmy a doplňky vytváří z recyklovaných materiálů, především z bazarového oblečení, kterému dává nový život.
Staré šaty a halenky přetváří v extravagantní kostýmy. „Baví mě to ještě víc než samotné tancování. Když objevím zajímavé šaty nebo halenku, tak mě hned napadá, co by se z toho dalo udělat. S metráží látek jsem nikdy nepracovala a ani by mě to nebavilo,“ říká Lucie Macková.
Většinu kostýmů sama šije, na šicím stroji a ručně, doplňky také lepí nebo připevňuje tavící pistolí. Pracuje se širokou škálou materiálů, kromě nejrůznějšího textilu s plasty, sklem nebo kovem. Součástí jejích modelů jsou třásně z kožené bundy, staré řetězy z vánočního stromku, rozstříhané plastové prostírání nebo kusy ochranné fólie na auto.
Nejstarší kostýmy vystavené v muzejním špýcharu vznikly před více než 20 lety. „Většinou jsem je měla na dvou nebo třech vystoupeních. Pak už se okoukají a já nerada vystupuji ve stejných kostýmech,“ poznamenává autorka.
Výstava nazvaná Dance all night má charitativní rozměr. Návštěvníci si mohou zakoupit taneční podprsenky, které zdobí dekolt tanečnic místo šperků. Výtěžek půjde na rehabilitace pro Matyáše Exnera ze Dvora Králové, jenž trpí spinální svalovou atrofií. Díky léčbě se nemoc podařilo zastavit, na nákladné rehabilitace, které potřebuje, však zdravotní pojišťovny nepřispívají. „Už když jsem výstavu připravovala, přála jsem si, aby někomu mohla pomoci,“ uvádí Lucie Macková.