Aktuality

Hudební léto Kuks 2022

23. června 2022 | Aktuality

Festival Hudební léto Kuks odstartuje již tuto sobotu!

Hudební léto Kuks je mezinárodní festival klasické hudby konaný v kostele Nejsvětější Trojice v Kuksu. Na letošním 13. ročníku, který se uskuteční od 25. června do 20. srpna 2022, vystoupí opět celá řada předních interpretů.

Během koncertů se představí například Prague Philharmonia, sólista Vídeňské státní opery Jörg Schneider, španělská sopranistka Beatriz Lafont, rakouský varhaník Wolfgang Kogert, který vyučuje hru na varhany na univerzitě Mozarteum v Salcburku a je varhaníkem proslulé Wiener Hofburgkapelle, houslový virtuos Milan Al-Ashhab, trumpetisté Vladimír Rejlek (profesor Akademie múzických umění v Praze), Walter Hofbauer (Česká filharmonie) a mnoho dalších.

Hudební léto Kuks 2022

V rámci festivalu jsou rovněž uváděny skladby v novodobých premiérách. Jde především o kompozice z kukského archivu (Wernera Hymbra, Josepha Faltise, Maxima Jantschara, Wernera Zicha a Stephana Sailera), který založili v polovině 18. století členové řádu milosrdných bratří. Provedeny byly i novodobé premiéry z jiných pramenů, šlo např. o díla Václava Vodičky nebo Jakuba Jana Ryby.

Festival také podněcuje soudobou tvorbu objednávkou skladby, která zazní ve světové premiéře. Tématem premiér jsou tzv. šporkovské árie. V předchozích ročnících zazněly premiéry děl Emila Viklického (na téma Bonreposké árie), Ivana Kurze (na téma Hubertské árie), Otomara Kvěcha (na téma Zaječí árie), profesora University of York Thomase Simaku (na téma Herkomanské árie), Juraje Filase (na téma Čarodějnické árie), Carla Domeniconiho (na téma Bonreposké árie), Eduarda Douši (na téma Hubertské árie) a Jiřího Gemrota. V letošním roce půjde opět o skladbu na téma jedné ze šporkovských árií.

Podrobný PROGRAM najdete ZDE.

Zahajovací koncert

Zahajovací koncert se uskuteční v sobotu 25. června 2022 v 18:00 v kostele Církve československé husitské ve Dvoře Králové. V podání PKF – Prague Philharmonia na něm zazní Mozartova Symfonie C dur „Jupiter“ KV 551, Haydnova Symfonie g moll č. 83 „Slepice“ a předehra k opeře Vesnický trh Jiřího Antonína Bendy, od jehož narození letos uplynulo 300 let. Dirigentem koncertu bude Jan Fišer.

Festival pořádá Královédvorský chrámový sbor z.s. a správa hospitálu Kuks, ředitel a dramaturg festivalu je MgA. Vít Havlíček, Ph.D. Letošní ročník festivalu se koná pod záštitou ministra kultury Martina Baxy a hejtmana Královéhradeckého kraje Martina Červíčka.