Aktuality

Ve Dvoře Králové nad Labem mají sdílená kola

2. května 2022 | Aktuality

Od 2. května 2022 je možné ve Dvoře Králové nad Labem využít jízdy na sdílených kolech. Celkem 50 bicyklů usnadňuje pohyb městem nejen místním, ale i turistům. Kola jsou umístěná na 15 stanovištích, mezi něž patří například vlakové a autobusové nádraží, zoologická zahrada či Tyršovo koupaliště, ale také základní školy či městská část Lipnice.

Prvních 15 minut výpůjčky je zdarma a za každou další půlhodinu cyklisté zaplatí 24 korun. Zájemci o bikesharing se musí nejprve zaregistrovat, přidat platební metodu a stáhnout aplikaci. Po naskenování QR kódu se kolo do několika málo vteřin odemkne. Každý stroj má vestavěnou GPS a GSM a k jeho vrácení už mobilní telefon není potřeba.

Ve Dvoře Králové nad Labem mají sdílená kola

Dopravu po Dvoře Králové nad Labem usnadní sdílená kola

Chcete se rychle dostat z jedné strany Dvora Králové nad Labem na druhou a nemáte možnost nebo nechcete jet autem či autobusem a preferujete ekologickou dopravu? Tak právě pro vás je určen veřejný systém půjčování kol, který zavádí stále více českých měst. Projekt tzv. bikesharingu, tedy sdílených kol, mohou nyní využívat i občané a návštěvníci Dvora Králové nad Labem. K dispozici mají 50 kol městského typu, které je možné si vypůjčit a vrátit na celkem 15, resp. 16 stanovištích. Prvních 15 minut z každé jízdy mají cyklisté zdarma, půjčení za ně totiž zaplatí město, které projekt připravilo ve spolupráci se společností nextbike Czech Republic, s. r. o. V článku na webu města najdete nejen mapu se stanovišti ve městě, ale také videa s návodem, jak se registrovat, jak si kolo půjčit a také jak ho vrátit. Během pondělí 2. května budou kola rozdistribuována po městě a občané i turisté je mohou začít využívat.

V čem projekt spočívá? 

Půjčení kol je snadné, prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu se zaregistrujete, na vybraném místě si kolo půjčíte naskenováním QR kódu, dojedete, kam potřebujete, a tam kolo do označeného stojanu vrátíte. Při registraci je třeba nastavit údaje k platbě, protože při výpůjčce delší než 15 minut je třeba zaplatit půjčovné. Pokud je zaregistrován a nemá chytrý telefon, může k vypůjčení cyklista využít i zákaznickou linku, jejíž číslo je uvedeno na kole.

Nejčastěji se počítá právě s půjčováním kol pro dopravu na krátkou vzdálenost nebo na krátký čas. „Sdílená kola by měla doplnit systém veřejné dopravy a fungovat jako jednoduchý nástroj, jak se rychle, zdravě a ekologicky dopravovat po městě. Prvních 15 minut každé jízdy navíc budou mít uživatelé zdarma, výpůjčku za ně zaplatí město,“ říká starosta Jan Jarolím s tím, že město tím chce postupně vytvářet prostor pro bezpečnou a udržitelnou městskou mobilitu. Za dalších 45 minut cyklisté zaplatí 18 Kč a poté 18 Kč za každou další půlhodinu vypůjčení. Pokud byste chtěli sdílené kolo využívat celý den, zaplatíte maximálně 150 Kč. 

Kde si ve městě kola půjčíte a vrátíte

Sdílená kola budou k dispozici na 15, resp. 16 stanovištích. „Tím šestnáctým je Tyršovo koupaliště jako sezonní stanoviště. Jejich rozmístění jsme řešili s ohledem na spádovost a na místa, kam by se na kolách mohli občané a návštěvníci dopravovat,“ uvádí starosta Jan Jarolím a pokračuje: „Momentálně chybí stanoviště v Žirči, kde by v budoucnu nemělo chybět. Aktuálně však v Žirči probíhá výstavba ČOV a kanalizace a místo silnice je stavba. Naopak jsme nakonec vyslyšeli přání občanů z Lipnice, kteří se na sdílená kola dotazovali, a stanoviště je vedle autobusové zastávky.“ 

V květnu a v červnu proběhne pilotní fáze projektu, po vyhodnocení se město rozhodne, zda v něm bude pokračovat. „Určitě se objeví řada hlasů, že některá stanoviště mohla být umístěna jinde. Počkáme si tedy na vyhodnocení pilotní fáze a pokud se to ukáže, určitě nebude problém stanoviště přemístit tam, kde o ně bude zájem, případně přidat další. Věřím, že sdílená kola budou nakonec ve městě využívána, pokud ne, projekt ukončíme,“ dodává starosta Jan Jarolím. Město za první dva měsíce fungování projektu zaplatí 100 tisíc Kč bez DPH. 

Během pondělí 2. května budou kola rozdistribuována po městě a občané i turisté je mohou začít využívat.

Více informací o registraci, o ověření dostupnosti kol, ceně a odpovědi na nejčastější dotazy: http://www.nextbikeczech.com/mesto/dvur-kralove