Aktuality

Hořické muzeum vystaví díla dvou výtvarnic, které spojuje vztah k přírodě

14. prosince 2022 | Aktuality

 

Tvorbu dvou významných současných umělkyň, malířky Anežky Hoškové a sochařky Anny Hulačové, představí nová výstava Cesta je trnitá v Městském muzeu v Hořicích. Vernisáž se uskuteční ve čtvrtek 15. prosince od 17 hodin. Výstava potrvá do poloviny dubna.

Hořické muzeum vystaví díla dvou výtvarnic, které spojuje vztah k přírodě

„Většina děl vznikla přímo pro výstavu a je výsledkem spolupráce obou autorek, které spojuje téma vztahu k přírodě,“ říká kurátor výstavy Michal Novotný, který je ředitelem Sbírky moderního a současného umění Národní galerie v Praze. Právě ve spolupráci s pražskou institucí hořická výstava vznikla. Obě výtvarnice patří k nejvýraznějším postavám na české umělecké scéně, pozornost budí také v zahraničí.

Sochařka Anna Hulačová tvoří z betonu, keramiky a dřeva. Absolventka pražské AVU na sebe upozornila v roce 2016, kdy získala diváckou cenu na finále Ceny Jindřicha Chalupeckého. „Její reliéfy a sochy spojují téma úrodnosti přírody pro člověka a zároveň její nepodmanitelnosti,“ poznamenává Michal Novotný.

Kreslířka a malířka Anežka Hošková v poslední době pracuje nejčastěji technikou akvarelu. Jeho specifické vlastnosti využívá k navození mysteriózní atmosféry, kterou podporují motivy kostelních a zámeckých věží, podivných zvířat a fragmentů lidského těla.

V hořickém muzeu absolventka brněnské FaVU představí také své vitráže. „Pracuje s jakýmsi epickým smutkem z nenávratnosti změn způsobených lidskou činností. Selhání snad až milostného vztahu u ní získává legendární, symbolický nádech, který podtrhuje i volba techniky vitráže,“ vysvětluje kurátor výstavy.