Aktuality

Jubilejní ročník 300 zatáček Gustava Havla bude rekordní

16. května 2023 | Aktuality

 

Na 235 jezdců se v sobotu a v neděli představí na legendárním motocyklovém závodě 300 zatáček Gustava Havla v Hořicích. Na start 60. ročníku se v několika kategoriích postaví rekordní počet závodníků. Kromě domácí elity přijedou i jezdci ze zahraničí. Poprvé v historii budou závody vysílány živě na Youtube kanálu pořádajícího Automoklubu Hořice (AMK).

Jubilejní ročník 300 zatáček Gustava Havla bude rekordní

„Jsem přesvědčený, že 60. ročník posune naše závody zase o krok dopředu a hořické závody budou pokračovat ještě mnoho dalších let,“ sdělil Tomáš Jenčovský, předseda AMK Hořice a ředitel závodu.

Aktuálně nejrychlejší čas na trati drží loňský vítěz David Datzer z Německa. V Hořicích nebude o víkendu chybět. Pojede ve třídě Superbike a čeká ho debut ve třídě Supermono. „Debutoval jsem tu v roce 2015 a každý rok rád přijedu, abych potěšil přátele a fanoušky. Mým cílem je hlavně být u toho. Nemám v hlavě žádné výsledky, jen si chci užít víkend v Hořicích. Uvidíme, jak si to všechno sedne a jaké budou výsledky,“ řekl David Datzer.

Přestaví se také jeden z nejlepších českých závodníků Kamil Holán a několikanásobný vítěz 300 zatáček Gustava Havla. „Do Hořic jedu vždy s přáním dostat se aspoň na bednu. Pódiových umístění už mám odsud hodně, ale tenhle krásný pocit se nikdy neomrzí,“ uvedl rodák ze Žďáru nad Sázavou.

Ve třídě Supersport se po dlouhé závodní pauze představí legendární jezdec Roman Boček. Sedminásobný šampion hořického podniku ukončil kariéru před 16 lety. Zatáček se pravidelně účastnil v letech 1995 až 2007. „V Hořících je letos krásné výročí, a tak jsem si řekl: Proč ne? Chci se trochu pobavit a budu chtít být aktivní,“ prozradil Roman Boček.

Hořický závod se jako mezinárodní mistrovství České republiky jezdí od roku 1936. Název vychází ze skutečnosti, že závodník po 12 kolech projede 312 zatáček. Okruh měří 5 150 metrů a má 26 zatáček. První poválečný ročník se jel v roce 1961.

Od roku 1968 nese závod jméno vynikajícího závodníka Gustava Havla, jenž tragicky zahynul v roce 1967 při cestě do zaměstnání. „Jen málo okruhů na světě se může pochlubit takto dlouhou tradicí,“ poznamenal Tomáš Jenčovský.