aktuality

V safari parku se vylíhli první supi, jedno mládě zamířilo do Liberce

7. června 2024 | Aktuality

 

Historicky první mláďata supa bělohlavého se vylíhla v královédvorském safari parku. Jedno z nich hned zamířilo do liberecké zoo. Supi se do Dvora Králové nad Labem vrátili v roce 2017, hejno tvoří šest dospělých ptáků. Mrchožrouti prožívají v divočině hlubokou globální krizi, z některých míst už zcela vymizeli.

V safari parku se vylíhli první supi, jedno mládě zamířilo do Liberce

„Vylíhla se hned dvě mláďata supa bělohlavého, ale jedno nebylo možné vrátit pod rodičovský pár, a tak zamířilo k odchovu do partnerské zoo v Liberci. Ta má s chovem dravých ptáků velké zkušenosti. Mládě tam odchovávají pěstouni, supi hnědí, kteří sami snesli neoplozené vejce,“ uvedl dvorský zoolog Michal Podhrázský.

Hejno supů letos sneslo celkem čtyři vejce. Snášely dvě samice, jedna v páru se samcem, druhá si v hejnu trvalého partnera ještě nenašla. Když supi začali snášet, chovatelé jim okamžitě odebírali vejce a umisťovali do líhně. „Díky tomu snesou samice zhruba do měsíce další vejce. Tak je šance odchovat více mláďat,“ vysvětluje zoolog.

Samice bez partnera by péči o mládě s největší pravděpodobností nezvládla, klubající vejce proto putovalo pod fungující pár, který sám snášel. I tomu se však z vejce začalo líhnout mládě, v konkurenci druhého ptáčete by nepřežilo.

Zoologové s takovou situací počítali. V liberecké zoo proto už s předstihem nechali odborníci sedět na hnízdě s neoplozeným vejcem pár zkušených supů hnědých. „Jakmile se u nás mládě začalo klubat, kontaktovali jsme spolupracovníky v Liberci a mládě tam okamžitě přemístili. To se v pořádku vylíhlo, liberečtí odborníci ho rozkrmili a během několika dnů podložili pěstounům, kteří o něj začali okamžitě pečovat,“ dodává Michal Podhrázský.

Mládě, které ve Dvoře Králové zůstalo, zatím prospívá velmi dobře. „Při poslední kontrole vážilo 600 gramů, ale za odchované ho můžeme považovat až zhruba ve čtyřech měsících života. K tomu bude ještě dlouhá cesta,“ dodává. Pokud se odchov podaří, pro safari park to bude velká premiéra. V minulosti choval supy hnědé, mrchožravé nebo africké, nikdy se však nemnožili.

Foto: Helena Hubáčková