aktuality

Noc kostelů v Podkrkonoší: komentované prohlídky, výstavy i koncerty

5. června 2024 | Aktuality

 

Kostely na několika místech v Podkrkonoší se zapojí do páteční Noci kostelů. Na návštěvníky čekají komentované prohlídky, koncerty a další doprovodný program. Ve Dvoře Králové nad Labem lidé budou moci vystoupat na věž kostela sv. Jana Křtitele, v Lázních Bělohrad vystoupí zakladatel skupiny Šlapeto Jiří Pánek.

Noc kostelů v Podkrkonoší: komentované prohlídky, výstavy i koncerty

Kostel Narození Panny Marie v Hořicích připravuje od 16 hodin zábavná stanoviště pro děti, pásmo křesťanských písní a příběhů, komentovanou prohlídku s knězem a ve 20.30 hodin promítání francouzského dokumentárního filmu Srdce dubu z roku 2022 o dobrodružství zvířecích obyvatel dvě stě let starého stromu.

Veřejnosti se otevře také kostel sv. Gotharda na hořickém hřbitově nebo bývalá synagoga v Tovární ulici, kde budou od 19 hodin volné prohlídky a o hodinu později literárně-dramatický obor základní umělecké školy uvede představení Malý princ v nás.

Ve Dvoře Králové nad Labem budou mít zájemci příležitost vystoupat na věž kostela sv. Jana Křtitele, od 17 do 21 hodin bude otevřená také rukopisná kobka. V kostele Povýšení sv. Kříže začne v 18 hodin vernisáž výstavy mladých umělců. V Husově sboru proběhne výstava obrazů Josefa Odvárky, v 18 hodin zde navíc vystoupí žáci základních uměleckých škol ze Dvora Králové a Jaroměře.

V kostele sv. Anny v barokním areálu Žireč, kde sídlí Domov sv. Josefa, se od 16 hodin uskuteční komentované prohlídky kostela i sousední bylinkové zahrady. V 18.45 zazní hudba Jiřího Pilaře. Program zakončí ve 21 hodin vodní hudební fontána.

Podvanácté se do Noci kostelů zapojí Lázně Bělohrad. V 17 hodin se otevře kostel Všech Svatých včetně věže se zvonem z roku 1626. Na venkovním prostranství bude výtvarná dílna, vystoupí hudební trio vedené Jiřím Pánkem, zakladatelem kapely Šlapeto. Občerstvení zajistí dobrovolní hasiči z Dolní Nové Vsi. 

Ve Sboru Jana Amose Komenského v Bílé Třemešné začne Noc kostelů v 17 hodin. Návštěvníci nahlédnout do místní kroniky, vystoupí žáci a učitelé ZUŠ Melodie z Hořic. Noční prohlídky připravuje kostel sv. Petra a Pavla v Konecchlumí, otevřený bude od 19 hodin až do půlnoci.

Foto: Město Hořice