aktuality

Víkend na Kuksu přinese loutkový festival i prohlídky ateliérů

4. června 2024 | Aktuality

 

Třetí ročník festivalu nového loutkového divadla Malá loutková inventura se od pátku do neděle uskuteční na Kuksu. Pohádková představení přivezou soubory Musaši Entertainment Company, Fras a běloruští loutkoherci. Většina představení se odehraje v Galerii loutek Jiřího Nachlingera. V sobotu se na Kuksu zároveň otevřou veřejnosti zdejší ateliéry, dílny a muzea.

Víkend na Kuksu přinese loutkový festival i prohlídky ateliérů

„Loutkové divadlo není jen pro děti. Náš festival myslí i na dospělé návštěvníky. Zahajovacím představením bude v pátek od 19 hodin loutková Pitva. Sama jsem zvědavá, co se skrývá v útrobách loutky, jestli má nějaké orgány a třeba i duši,“ říká Kateřina Bohadlová ze spolku Theatrum Kuks, který společně s organizací Nová síť festival pořádá.

Celý víkend budou probíhat interaktivní audiovizuální prohlídky loutek Theatrum mundi Kuks. Loutky inspirované barokními sochami Matyáše Bernarda Brauna představují šlechtice, trpaslíky z bývalého závodiště u Labe, místní řemeslníky, hospodské štamgasty, ale také poustevníka, smrťáka nebo ďábla.

Páteční ranní program začne pohádkou pro děti Batlejka, kterou v 10 hodin sehraje běloruský soubor Dům snů z Minsku. Do Kuksu přiveze tradiční skříňové divadlo s pěticí pohádkových příběhů pro děti od 3 let. „Je to populární forma lidového loutkového divadla, jehož tradice sahá až do 16. století,“ poznamenává organizátorka.

Po odpolední prohlídce loutek začne v 19 hodin divadelní Pitva. Loutkový vstup do těla je inspirován slavnými léčiteli a lékaři. Od 21 hodin se uskuteční první noční prohlídka Theatrum mundi Kuks.

Sobota dopoledne začne opět interaktivními prohlídkami, po obědě si mohou zájemci přijít vyzkoušet řemeslo řezbáře pod vedením Jiřího Nachlingera – autora loutek inspirovaných Braunovými sochami. V 15 hodin se dětem představí hrdinové lesní pohádky Fabula Sylvestris v podání souboru Musaši Entertainment Company. Představení o vynalézavosti, píli, lásce k přírodě a domovu je vhodné pro děti od 5 let.

Trojitou oslavu narozenin připravilo divadlo Fras. Inscenace Všechno nejlepší se odehraje v zahradě Rentzova muzea barokního tisku. Večer se mohou diváci těšit na Esej o světle. „Také toto představení je určeno spíše mladistvým a dospělým divákům. Protagonistou je totiž světlo, bez kterého by divadlo, ani to loutkové, často nefungovalo nebo nemělo ten správný efekt. Dějiny světla a jeho roli ztvární zkušení loutkáři z Musaši Entertainment Company,“ uvádí Kateřina Bohadlová. V neděli od 14 hodin festival uvede závěrečné pohádkové představení Batlejka.

V sobotu se zároveň od 10 do 17 hodin uskuteční akce Zkus obec Kuks. Návštěvníkům se otevřou dveře zdejších ateliérů, dílen, Muzea veteránů nebo nové Galerie U Zlatého slunce. Workshopy a prohlídky nabídne Muzeum barokního tisku, na programu budou také komentované prohlídky terasovité vinice. Na fotbalovém hřišti ve 14 hodin začne Dětský den.

Foto: Ondřej Vraštil, Theatrum Kuks