aktuality

Vzácná mláďata hyenek začínají chodit do venkovního výběhu

10. května 2024 | Aktuality

 

Trojici vzácných mláďat hyenky hřivnaté, která se nedávno narodila v královédvorském safari parku, už mohou návštěvníci pozorovat ve venkovním výběhu Pavilonu šelem Joy Adamsonové. Největší šanci je spatřit mají obvykle brzo ráno nebo odpoledne. Jsou to první mláďata tohoto druhu v historii českých a slovenských zoologických zahrad.

Vzácná mláďata hyenek začínají chodit do venkovního výběhu

 „Mláďata s matkou jsou nejvíce aktivní velmi brzy po ránu a krátce po začátku otevírací doby se většinou vracejí do boxů, kde tvrdě usnou. Další šance je pozorovat nastává zhruba mezi druhou a čtvrtou odpoledne,“ říká dvorská zooložka Gabriela Linhart.

Odpolední aktivita malých hyenek je zatím kolísavá. „Jedná se o soumračná a noční zvířata, a tak se dá předpokládat, že lepší šance pozorovat je bude spíše později,“ dodává Gabriela Linhart. Mláďata se už také začínají zajímat o potravu dospělých, kterou tvoří různé druhy hmyzu.

Hyenky hřivnaté se narodily na Květnou neděli. Jde o jeden z nejvýznamnějších chovatelských úspěchů v historii královédvorského safari parku, ojedinělý je také v celosvětovém kontextu. Ve světových zoo se hyenky, s výjimkou chovných center v Jihoafrické republice, rozmnožily po zhruba třech desetiletích. Právě z chovného centra v JAR dvorská zahrada hyenky v loňském roce přivezla.

Kromě hyenek hřivnatých safari park chová i další tři zbylé zástupce čeledi hyenovitých. K hyenám žíhaným a skvrnitým zkraje letošního roku přibyly hyeny čabrakové. Pár dvouletých zvířat do Podkrkonoší přijel v zimě z afrického chovného centra. Dvorská zoo je jedinou na světě, kde jsou k vidění všechny čtyři druhy hyen.

Foto: Helen Hubáčková