aktuality

Dvůr Králové poprvé zkouší také sdílená elektrokola

2. dubna 2024 | Aktuality

 

Ve Dvoře Králové nad Labem i v Hořicích se obyvatelé a turisté mohou od začátku dubna opět svézt na sdílených kolech. V obou městech mají uživatelé zaregistrovaní do systému prvních 15 minut jízdy díky městské dotaci zdarma. Ve Dvoře Králové bude v sezoně na 21 stanovištích 60 kol včetně pěti elektrokol. Hořice nabízejí na osmi stanovištích 18 kol.

Dvůr Králové poprvé zkouší také sdílená elektrokola

Ve městě na Labi sdílená kola společnosti Nextbike zahájila už třetí sezonu. Letos systém doznal několika změn. K 18 stanovištích přibudou další tři: na křižovatce ulic Hradecká a Husitská, nad oční školou v Tyršově ulici u sídliště Karolíny Světlé a také na křižovatce ulic Čechova a Zeyerova. Stejně jako vloni bude přes léto sezonní stanoviště u Tyršova koupaliště.

Namísto loňských 50 bicyklů budou mít uživatelé k dispozici o pět kol více, k tomu nově bude na stanovištích také pět elektrokol. Díky sedmirychlostní převodovce bude jízda na sdílených kolech komfortnější. „Chtěli jsme lidem jízdu usnadnit, proto jsme zvolili nová kola s více převody. A protože bude k dispozici dohromady 60 kol, rozhodli jsme se přidat i další stanoviště,“ uvedl dvorský starosta Jan Jarolím.

Na konci loňského roku bylo v systému sdílených kol, které si lidé půjčují prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu, zaregistrováno 2 500 uživatelů. Dvůr Králové za provoz sdílených kol zaplatí 1,3 milionu korun. Město však může získat až 500 tisíc korun z nového dotačního programu Královéhradeckého kraje.

Za stejných podmínek jako v předchozím roce se sdílená kola v dubnu vrátila také do ulic podkrkonošských Hořic. Na osmi stanovištích je 25 městských kol, o deset více než v roce 2023. Také zde mají uživatelé prvních 15 minut jízdy zdarma.