aktuality

Safariběh letos podpoří ohrožené psy hyenové, registrace běží do 5. dubna

27. března 2024 | Aktuality

 

Nejohroženějším africkým šelmám psům hyenovým pomůže 39. ročník Safariběhu ČSOB, který se v sobotu 13. dubna uskuteční v královédvorském safari parku. Výtěžek půjde na projekty podporující populaci šelem v jejich domovině.

Safariběh letos podpoří ohrožené psy hyenové, registrace běží do 5. dubna

Účastníci Safariběhu budou mít na výběr ze tří tras. Dětská dvoukilometrová trasa vede lvím safari, pro dospělé budou připraveny trasy na 5 a 10 kilometrů, na nichž běžci uvidí obě smečky psů hyenových. Registrovat je možné se pouze online na webových stránkách zoo, a to do 5. dubna. Účastníci budou soutěžit o pobyty v Safari Park Resortu, zážitky se žirafami a dalšími zvířaty nebo o roční vstupenky do zoo.

Dvorský safari park patří v chovu psů hyenových ke světové špičce. Narodilo se zde už 388 mláďat. V posledních letech se zoo zaměřuje na pomoc divokým populacím přímo v Africe. „Bez intenzivní snahy o zlepšení situace zvířat a jejich prostředí v divočině nemá zoologická zahrada v moderním světě obhajobu,“ uvádí ředitel zoo Přemysl Rabas.

Safari park v minulosti zakoupil veterinární materiál na vakcinaci psů proti chorobám v tanzanském národním parku Mkomazi. „Nyní bude podpora ještě větší. Ve spolupráci s kolegy v Mkomazi jsme navíc začali připravovat projekt transportu psů hyenových do Tanzanie,“ naznačuje Přemysl Rabas.

Ve stejném národním parku mimo jiné nedávno tým dvorských expertů ve spolupráci s místními odborníky označil telemetrickými obojky čtveřici slonů savanových. Přístroje pomohou ochráncům přírody poznat způsob života slonů a předcházet konfliktům s lidmi.

Loňského ročníku Safariběhu ČSOB, který byl zaměřený na podporu kriticky ohrožené antilopy bonga horského, se zúčastnilo 929 sportovců. Celkem naběhali 4 111 kilometrů. Organizátorům se podařilo se vybrat zhruba čtvrt milionu korun.

Foto: Helena Hubáčková