aktuality

Hospitál Kuks zahájí sezonu, letos bude připomínat sochaře Brauna

26. března 2024 | Aktuality

 

Poslední březnový čtvrtek zahájí barokní hospitál Kuks novou turistickou sezonu. Letos si památka bude připomínat dvě významná výročí: 340 let od  narození sochaře Matyáše Bernarda Brauna, autora souboru soch Ctností a Neřestí, a 40 let od otevření lapidária, kde jsou originály kamenných plastik vystaveny.

Hospitál Kuks zahájí sezonu, letos bude připomínat sochaře Brauna

Při této příležitosti bude v lapidáriu vystaven model z pálené hlíny, podle kterého Braun se svými tovaryši vytvořil sochu Víry, dřevořezba Braunova Betléma včetně polychromované verze a návštěvníci se budou moci také seznámit se základními kamenickými nástroji.

Jakmile to počasí dovolí, začne restaurování třímetrové sochy Anděla Gloria v bylinkové zahradě. „Původně byla součástí hlavního reliéfu Braunova Betléma v Novém lese u Kuksu, do hospitální zahrady se přesunula ve 40. letech 18. století. Poslední restaurátorský zásah proběhl v roce 1995, socha je na několika místech poškozená,“ řekl kastelán Libor Švec.

Hospitál před sezonou vytvořil vlastní řadu suvenýrů. Návštěvníci si na pokladně mohou zakoupit nová trička s motivem kostlivce, čepice, odznaky, ale také keramiku nebo vizitky a deníky. K dostání jsou zde rovněž nové publikace: Hrabě Sweets-Špork a jeho hospodářské zásady od Františka Menčíka a novodobý průvodce Hospitál v Kuksu od Pavla Vlčka.

Od čtvrtka bude památka otevřená každý den kromě pondělí, v červenci a srpnu sedm dní v týdnu. Vstupné na základní prohlídkový okruh zůstává stejné jako vloni. Dospělí zaplatí 200 korun, senioři a mládež 160 korun, děti od 6 do 17 let 60 korun. V loňském roce si vstupenku na jeden ze čtyř prohlídkových okruhů koupilo 63 tisíc turistů, hospitál tím potvrdil pozici nejnavštěvovanější státní památky v Královéhradeckém kraji.

Letošní sezona, zejména letní prázdniny, bude opět nabitá kulturními akcemi. První akcí budou na konci dubna zahradnické trhy. V létě se na nádvoří budou hrát muzikály a divadlo, například Strašidlo Cantervillské, Bílá paní na vdávání, divadelní adaptace bestselleru Bestiář nebo komedie Všechno je dovoleno. V programu nechybí tradiční festivaly Hudební léto a Theatrum Kuks.

V polovině května začne v bývalém sklepení hospitálu výstava obrazů Patrika Rutkovského na téma ctnosti a neřesti. Památka se zapojí do červnového Víkendu otevřených zahrad, který nabídne komentované prohlídky bylinkové zahrady.

Hospitál Kuks: https://www.hospital-kuks.cz/cs

 

Příjezd Kryštofa Haranta s družinou

V pátek začne sezona také na podkrkonošském hradě Pecka. V 11 hodin dorazí Kryštof Harant na kočáru taženém koňmi s družinou, od 10 do 16 hodin se na hradě uskuteční velikonoční jarmark a šermířská vystoupení. V dubnu bude hrad otevřený o víkendech, od května už denně kromě pondělí.

„Celou sezonu u nás bude k vidění originál cestopisu Kryštofa Haranta z roku 1608, který jsme získali v loňském roce,“ sdělil kastelán hradu Jan Murdych.

Historická prohlídková trasa dává nahlédnout do života bývalého majitele hradu Kryštofa Haranta s Polžic a Bezdružic. Součástí prohlídky je rytířský sál, černá kuchyně i expozice věnovaná historii hradu a městečku Pecka. Prohlídkový okruh Harantovské sklepy ukazuje každodenní život na hradě v době Kryštofa Haranta. Představuje zásobování, uskladňování potravin a přípravu jídla. Návštěvníci si prohlédnou vinný a pivní sklep, hodovní síň i středověkou mučírnu.

Vstupné na oba okruhy je 100 korun pro dospělé, 70 korun pro seniory a studenty, 50 korun pro děti od 6 do 15 let. Rodinné vstupné vyjde na 300 korun. V loňské sezoně hrad navštívilo přibližně 19 tisíc turistů.

Hrad Pecka: https://www.hradpecka.cz/

 

Foto: Hrad Pecka - Jan Frýzl