aktuality

Víkend bude v Podkrkonoší patřit masopustům

9. února 2024 | Aktuality

 

Ve znamení masopustních oslav bude druhý únorový víkend v Podkrkonoší. Masopusty se v sobotu uskuteční v Hořicích, Pecce, Miletíně nebo Podhorním Újezdu. Obcemi projdou průvody masek se živou muzikou, pořadatelé chystají také zabíjačkové hody.

Víkend bude v Podkrkonoší patřit masopustům

Tradiční Zámecký masopust v Hořicích začne v 9 hodin. Průvod maškar vyrazí na pochůzku městem od bývalého zámku. Stejně jako v loňském roce v něm půjdou také členové folklórního souboru Barunka z České Skalice a dudák Michael Pospíšil.

Masopust, který pořádá spolek Strozzi ve spolupráci s Městským muzeem Hořice, připomene staročeské zvyky porážení kobyly a tlučení kohouta. Děti budou soutěžit v hodu jitrnicí. Na zámku budou od rána zabíjačkové hody. Kolem poledne zde vystoupí hudebníci z Pecky a hořičtí přátelé country a trampské písničky.

Sobotní masopust v Miletíně bude součástí oslav 900 let od první písemné zmínky o podkrkonošském městě. V 9.30 dojde k symbolickému předání klíčů od radnice, o půl hodiny později vyrazí průvod maškar. Na náměstí budou zabíjačkové hody. Ve 14 hodin začne v Sousedském domě karneval, večer bude na programu maškarní veselice.

V Pecce se účastníci masopustu sejdou u obecního úřadu, odkud ve 14 hodin masky za doprovodu živé muziky vyjdou směrem k hradu. Druhý ročník masopustního průvodu se v sobotu uskuteční v Podhorním Újezdě. Začátek je ve 14 hodin na křižovatce u Pourů. Cílem bude obecní hostinec ve Vojicích, kde bude odpoledne následovat zábava a zabíjačkové hody.

Masopusty v Podkrkonoší budou pokračovat také o následujícím víkendu. V sobotu 17. února se uskuteční v Kohoutově a Holovousích.