aktuality

Elektrárna Les Království vyrábí bezemisní elektřinu už sto let

5. listopadu 2023 | Aktuality

 

Vodní elektrárna na přehradě Les Království před sto lety zahájila provoz. Stejně jako vodní dílo je postavená v romantizujícím, pseudogotickém duchu. Elektrárna pracující na třicetimetrovém spádu vodních hladin ročně vyrobí v průměru osm milionů kWh elektřiny. Pokryje tak spotřebu zhruba 2 300 východočeských domácností.

Elektrárna Les Království vyrábí bezemisní elektřinu už sto let

Elektrárna prošla v minulých letech modernizací a dnes vypadá tak, jak ji znali naši předkové v roce 1923, kdy začala vyrábět bezemisní elektřinu. Nová střecha a venkovní nátěr stavbě vrátil původní secesní šarm.

„Ekologickou energii vyrábějí dvě moderní turbosoustrojí s horizontálními Francisovými turbínami o výkonu 2210 kW, které nahradily původní turbogenerátory zroku 1923. Historické turbíny jako součást národního kulturního dědictví se staly součástí sbírek Národního technického muzea,“ vysvětlil vedoucí provozu elektrárny Les Království Petr Tremer.

Modernizována byla také čistírna odpadních vod a došlo k rekonstrukci rozvodny vysokého i nízkého napětí. „Po modernizaci pracují stroje s vyšší účinností a k výrobě stejného množství elektřiny potřebují o stovky tisíc kubíků vody méně,“ dodal Petr Tremer, jenž na Lese Království převzal rodinnou štafetu po svém otci. Pohádkové elektrárně šéfuje už více než 25 let.

Stavba přehrady Les Království začala v roce 1910, přerušila ji první světová válka. Stejně jako Labská přehrada u Špindlerova Mlýna byl projekt reakcí státních úřadů na ničivou povodeň v roce 1897. Stavba přehrady skončila v roce 1920. Ve své době byla největším vodním dílem v Československu.

Hráz je 40 metrů vysoká a napříč údolím se táhne v délce víc než 200 metrů. Korunu hráze zdobí dvě brán s ozdobnými věžičkami. Od roku 2010 je přehrada národní kulturní památkou. Nedaleko hráze se nachází Štěrbova vila, odkud bratři Štěrbové před víc než sto let stavbu vodního díla řídili.