aktuality

Malá samice je začátkem nové kapitoly v chovu psů hyenových

2. listopadu 2023 | Aktuality

 

Chovatelé dvorského safari parku se radují z mláděte psa hyenového. Samice je prvním přírůstkem nově založené dvorské linie. Nedávno složené chovné trio tvoří tříletý otec Eddie, jeho bratr Ollie a a téměř pětiletá matka Emili, která se narodila ve Dvoře Králové. Oba samci přišli ze švédské Boras Zoo. V safari parku se narodilo už 388 mláďat psů hyenových.

 

Malá samice je začátkem nové kapitoly v chovu psů hyenových

V chovu těchto ohrožených šelem je východočeská zoo velmocí. Většinou dvorští psi hyenoví přiváděli mláďata na přelomu roku. Podzimní porod chovatele překvapil. „Nové trio jsme spojovali v létě, což pravděpodobně celou věc urychlilo,“ říká zooložka Gabriela Linhart.

Malá samice i s dospělými už opouští porodní box, výběh se nachází mimo pěší část areálu. Z evropských zoo v posledním roce psy hyenové rozmnožily pouze zahrady ve Whipsnade, Sigeanu, Magdeburgu a právě Dvoře Králové nad Labem.

V safari parku dodnes žije legendární samice Fiona, která porodila neuvěřitelných 66 mláďat. S dalšími nechovnými fenami obývá expozici Pavilonu šelem Joy Adamsonové.

Chov psů hyenových v zoologických zahradách je velmi komplikovaný, vyžaduje velké zkušenosti i speciální chovná zařízení. Pes hyenový patří mezi nejohroženější africké šelmy. V několika populacích žije asi 1 400 jedinců. Jejich stavy se kvůli pytláctví, úbytku přirozeného prostředí i konfliktům s člověkem neustále snižují.