aktuality

Bělohradská radnice se uchází o Českou cenu za architekturu

20. září 2023 | Aktuality

 

Nová radnice Lázní Bělohradu je jednou z mála staveb v Královéhradeckém kraji, která je nominovaná na Českou cenu za architekturu 2023. Osmého ročníku soutěže, kterou vyhlašuje Česká komora architektů, se letos účastní 31 projektů. Vítězové budou vyhlášeni na slavnostním galavečeru 9. listopadu.

Bělohradská radnice se uchází o Českou cenu za architekturu

Odborná porota soutěže s autory projektu ze studia re:architekti Lázně Bělohrad navštívili začátkem září. Nová budova městského úřadu s velkými okny a vlnitou fasádou byla dokončena loni v létě a stala se dominantou náměstí K. V. Raise. Zároveň došlo k rekonstrukci části náměstí. Před radnicí je originální kašna s abstraktními motivy od sochařky Moniky Immrové.

V přízemí městského úřadu je víceúčelový sál, zasedací místnost a podatelna s informačním centrem. V dalších dvou patrech jsou kancelářské prostory. Interiéry ozvláštňují betonové sloupy a podhledy, zajímavým prvkem je mosazné zábradlí a charakteristické kruhové symboly v podlaze, které se objevují na chodnících v centru lázeňského města.

„Estetiku radnice tvoří tenká hranice mezi občansky srozumitelnou vstřícností a důstojným reprezentováním síly města. Cihelná fasáda je mírně prolamovaná a její výraz se mění s pohybem slunce. V interiéru jsou použity trvanlivé materiály příjemné na dotyk, jako mosaz a modřínové dřevo, společně s teracovými podlahami a pohledovým betonem,“ uvádí se na webu České ceny za architekturu.

V sobotu 30. září se od 10 hodin uskuteční komentovaná prohlídka bělohradské radnice společně s autory projektu, architekty Davidem Pavlištou a Vojtěchem Ružbatským ze studia re:architekti. Akce bude součástí Dne architektury.

Ve stejný den se uskuteční prohlídka zámku od Jana Blažeje Santiniho-Aichela a kaple s Jiřím Balským, ředitelem pobočky Národního památkového ústavu v Josefově. Stejně tak se zájemci budou moci vydat na prohlídku do barokního kostela Všech svatých z konce 17. století, který odborníci také přisuzují slavnému staviteli Blažeji Santinimu.