aktuality

Hořické muzeum vstoupilo do šesté sezony, připomíná kulatá výročí

26. května 2023 | Aktuality

 

Muzeum Czech Road Racing v Hořicích zahájilo šestou sezonu. V bývalém zámku je vystaveno skoro padesát závodních motocyklů, helmy, kombinézy, plakáty, fotografie a poháry. Letošní výstava připomíná 60. výročí závodu 300 zatáček Gustava Havla, 30. výročí České Tourist Trophy a Cenu Františka Šťastného, která se donedávna jezdila ve Dvoře Králové nad Labem.

Hořické muzeum vstoupilo do šesté sezony, připomíná kulatá výročí

Oproti loňsku je expozice z více než poloviny obměněná. „Samostatná část je věnována Ceně Františka Šťastného, která vznikla ve spolupráci se sběratelem a ředitelem tohoto závodu Oldřichem Prokopem,“ říká spoluzakladatel muzea Jaroslav Kotrbáček. K vidění je sajdkára, která jezdila na dvorském okruhu, a také tři motorky Františka Šťastného včetně jeho vůbec první tovární Jawy z roku 1953. 

Novinkou je závodní Honda Jaroslava Huleše, svého času nejúspěšnějšího českého závodníka v seriálu mistrovství světa. Návštěvníci si mohou prohlédnout kombinézu, kterou nosil Angličan Gino Rea a ve které vyhrál závod mistrovství světa v Brně.

Ve vitríně jsou vystavené také závodní boty jihoafrického šampiona Jonathana Ekerolda. V roce 1980 v nich získal titul mistra světa. Jednu z prvních kombinéz muzeu zapůjčil účastník seriálu MotoGP Filip Salač.

Expozice v patře bývalého zámku pojednává o závodu veteránů Česká Tourist Trophy, který se na hořickém okruhu jezdí od roku 1992. Muzeum také připomíná úspěchy mistra republiky Františka Mrázka. Unikátem je jeho stroj Triumph 750 z roku 1971. „S manželkou emigroval do Kanady a slavil tam velké úspěchy. Koupil si tam tuto motorku a jezdil na ní i u nás, když se po sametové revoluci vrátil do Čech,“ poznamenává Jaroslav Kotrbáček.

Muzeum Czech Road Racing zahájilo sezonu na konci minulého týdne, otevřené zůstane do 10. září. V květnu, červnu a v září je přístupné od pátku do neděle. O letních prázdninách také ve čtvrtek. Otevřeno je od 10 do 17 hodin. Vstupné je 50 korun.