aktuality

Sezona promenádních koncertů v Bažantnici jde do finále

28. srpna 2025 | Aktuality

 

Sezona promenádních koncertů, které celé léto zpříjemňují návštěvníkům pobyt v bělohradské Bažantnici, se pomalu chýlí ke konci. Poslední prázdninovou neděli bude pódium v lesoparku patřit Srubovance z Chlumce nad Cidlinou, tečku za sezonou udělá příští neděli domácí dechová hudba Javorka.

Sezona promenádních koncertů v Bažantnici jde do finále

Promenádní koncerty jsou už tradičním zpestřením léta v bělohradském lesoparku. Mají tradici trvající desítky let a je o ně solidní zájem. „Když vyjde počasí, tak tu je třeba i tři sta diváků,“ říká René Vitvar, vedoucí Městského kulturního střediska Lázně Bělohrad, které promenádní koncerty organizuje. Také poslední vystoupení Podzvičinky navštívily desítky posluchačů.

První koncert se letos uskutečnil na konci června, od té doby dechovky v hudebním pavilonu hrají pravidelně každou neděli. „Snažíme se soubory obměňovat. Letos jsme tady měli asi pět dechovek, které tu ještě nikdy na promenádních koncertech nehrály,“ poznamenává René Vitvar.

Kulturní akce se v Bažantnici začaly konat s rozvojem bělohradských lázní, svého času zde byla vyhledávaná restaurace. Její éru dříve připomínala třídenní kulturní akce Bažantnice ještě žije. Letos se v lesoparku třetím rokem promítalo letní kino.

Bažantnice se sítí asfaltových a zpevněných cest se rozkládá na ploše 51 hektarů. Je vyhledávanou relaxační zónou pro lázeňské hosty a zároveň významnou rašelinnou lokalitou se vzácnými druhy rostlin a živočichů. Od roku 1998 je přírodní památkou. V minulosti se zde rašelina těžila a dovážela po kolejnicích do nedalekých lázní. Po těžbě v lesoparku zůstaly tůně a jezírka.

Vedle hudebního pavilonu je od roku 2002 vrt s pítkem a posezením, minerální voda vyvěrá z kónického kamenného podstavce. Původní Annamariánský pramen byl navrtán už v roce 1901.