aktuality

Přehrada Les Království se po letech dočká parkoviště. Pojme více než 70 aut

26. ledna 2024 | Aktuality

 

Přehrada Les Království, která s hospitálem Kuks a královédvorským safari parkem patří k hlavním turistickým magnetům v Podkrkonoší, se dočká nového parkoviště pro 75 aut. Začne vznikat v únoru a hotové má být v červnu. Povodí Labe za parkoviště zaplatí 14 milionů korun.

Přehrada Les Království se po letech dočká parkoviště. Pojme více než 70 aut

Na přehradě dlouhodobě chybí dostatečná parkovací kapacita. Problémy to způsobuje hlavně v letní sezoně, kdy se několik bezplatných parkovacích míst rychle zaplní a řidiči odstavují auta u příjezdové silnice.

Hlavní parkoviště pro 60 aut vznikne sto metrů od hráze v místech původního občerstvení, bude zde nový vjezd se závorou a sociální zařízení. Menší parkoviště pro 15 vozidel vyroste pod Štěrbovou vilou, kde také vznikne nová točna pro autobusy a dvě autobusová stání. Obě parkoviště budou zpoplatněná, jejich povrchy budou tvořit zatravňovací dlaždice.

„Se zahájením stavby parkovišť a souvisejících objektů počítáme v únoru, dokončení je naplánováno do konce června,“ řekla mluvčí Povodí Labe Hana Bendová. Parkoviště s korunou hráze propojí bezbariérové chodníky.

Podle manažera destinační společnosti Podkrkonoší Dominika Lukaštíka chystaná investice představuje důležitý krok pro rozvoj udržitelného cestovního ruchu v regionu. „Přehrada je především v letních měsících velkým turistickým lákadlem a neregulované parkování způsobovalo komplikace nejen návštěvníkům. Po mnoha letech se tak jedná o zásadní posun infrastruktury v Podkrkonoší,“ řekl Lukaštík.