Aktuality

Hrad Pecka v sobotu uzavře sezonu. Na nádvoří vystoupí šermíři

2. listopadu 2022 | Aktuality

 

Poslední možnost navštívit hrad Pecka bude mít veřejnost v sobotu 5. listopadu. Kromě prohlídek s průvodcem vystoupí šermíři ze skupiny Sinister. Středověká památka bude otevřená od 10 do 16 hodin. Novou turistickou sezonu zahájí začátkem dubna. Příští rok by se na Pecku měl vrátit originál cestopisu někdejšího majitele hradu Kryštofa Haranta ze začátku 17. století.

Hrad Pecka v sobotu uzavře sezonu. Na nádvoří vystoupí šermíři

Skupina historického šermu Sinister z Prahy vystoupí na nádvoří s odpoledním programem. Na české šermířské scéně se pohybuje od roku 1994 a návštěvníci Pecky ji dobře znají z letních akcí. „V sobotu předvedeme historické tance z 15. a 16. století a divadelní představení,“ uvedl člen šermířské skupiny Vladislav Novotný.

Sobotní akce definitivně uzavře letošní sezonu. Kastelán Jan Murdych ji hodnotí jako vydařenou. Pecka na rozdíl od řady dalších památek nezaznamenala zásadní propad v návštěvnosti. „Ještě to nemáme přesně spočítané, ale návštěvnost byla podobná jako v sezonách před covidovou pandemií, kdy se pohybovala kolem 19 tisíc lidí ročně,“ uvedl Jan Murdych.

Novou sezonu Pecka zahájí začátkem dubna. Zimní přestávku hrad využije k naplánovaným opravám. „Jednáme o zapůjčení originálu cestopisu Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, někdejšího majitele hradu. Plánujeme výstavu mincí a další menší výstavy, které doplní hradní expozici,“ prozradil chystané novinky kastelán.

Kryštof Harant se v roce 1598 vydal na území dnešního Izraele a Palestiny a do Egypta. Cestopis, který vyšel v roce 1608, patří k nejzajímavějším literárním dílům českého humanismu. Autor ho doplnil vlastními ilustracemi.

 

Foto: SHŠ Sinister, FB Hrad Pecka