Top 10

Borovnice

Obec Borovnice u Staré Paky se nachází v okrese Trutnov. Rozprostírá se v údolí v členité krajině Podkrkonoší.

 

Borovnice

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1382.

V obci pramení Borecký potok, který protéká celou obcí a nakonec se vlévá přímo do Labe. Obec vám může nabídnout spoustu tipů na pěší turistiku i cykloturistiku.

Dominantou obce je kostel sv. Víta, který je situován v centru obce při hlavní silnici a je obklopen hřbitovem. Je chráněn od roku 1958 jako kulturní památka České republiky.

Kostel byl postaven mezi lety 1720–1722 v barokním slohu.

Další dominantou bude pro obec replika větrného mlýna. Stavba mlýna začala na jaře 2018 kdy bylo postaveno základové trámoví. Mlýn by měl být dokončen v roce 2019. Najdete ho na návrší nad stanicí ČD. Přibližně 1,5 km na východ lze najít památník bývalého větrného mlýna odkud je nádherný výhled na Krkonoše. Při cestě k památníku se lze zastavit u Pruského kříže.

Pokud se od nového mlýna vydáte po silnici směrem na západ dojdete k odbočce, která vede do údolí potoka Zlatnice. Zlatnice je kouzelné místo bývalých zlatých dolů s kapličkou, křížovou cestou a kouzelnou studánkou. Dále Vám obec může nabídnout spoustu roubených chalup, barokních soch a památných křížů. Za shlédnutí také stojí památný dub zimní s obvodem kmene 390 cm a odhadovaným stáří 200 let. Roste hned vedle kostela.

Další zajímavostí je nejvýše položený bod na železniční trati Pardubice – Jaroměř – Liberec (zhruba 508 m n. m.) v místě vlakové stanice v Borovnici.

Ubytovat se můžete v penzionu ,,U Myšáka“ nebo v Ekofarmě - penzionu ,,Menšina“.