Top 10

Trotina - vesnička na pramenu

Zveme vás do vesničky Trotina, ležící v podhůří Zvičiny, stranou od hlavní komunikace mezi Hořicemi v Podkrkonoší a Dvorem Králové n. L. Obec leží mezi lesy a polnostmi, je zde klid a příjemné klima. Ideální místo k zastavení pro cykloturisty i rodiny s dětmi. Zavítejte k nám po cestě do dvorské ZOO, výletě na Zvičinu nebo po mlsání Miletínských modlitbiček.

Trotina - vesnička na pramenu

Pramen říčky Trotina

Střed vesnice leží přímo na pramenu říčky Trotina, která vyvěrá ve sklepě bývalého Hostince u Holanů. Na jejím asi 25 km dlouhém toku stálo v minulosti několik mlýnů, dnes se za druhou vesničkou Trotina patřící pod Smiřice, vlévá do Labe. Symbol říčky i s mlýnským kolem se dostal do obecního znaku.

Památník T. G. Masaryka

V srpnu roku 1938 byl odhalen památník prvnímu prezidentovi, u příležitosti 20. výročí vzniku republiky. Místní k tomu však měli i další důvod. Prezident Masaryk, za velké slávy, Trotinou projížděl 10. července 1926, když před tím poklepával na základní kámen budoucí „Masarykovy věže samostatnosti“ v Hořicích.  
 

Památník padlým a legionářům na Trotině 

28.10.2018 byl odhalen památník ve tvaru státní vlajky, který symbolizuje vznik republiky. V klínu je umístěn obecní znak a nápis „ZA SVOBODU“, aby se pamatovalo na rodáky, kteří položili život v I. světové válce a na muže, kteří vstoupili do Čs. legií. Jejich jména jsou uvedena po stranách. Společně s Památníkem T. G. Masaryka tak vytváří pietní místo, kde odkaz boje za svobodu a samostatnost bude připomínán i dalším generacím.  

Nové dětské hřiště, opravená nádrž, Končiny

Obec v roce 2017, za podpory MMR, postavila nové dětské hřiště, které zve místní i návštěvníky ke hře i odpočinku ve stínu borovic. V létě je připravená požární nádrž k osvěžení a vodním hrátkám. Nový povrch hlavní komunikace projíždějící obcí využívají například běžci na kolečkových lyžích, lesní terény zase cyklisté na horských kolech. Malebná část Končiny s roztroušenými staveními je nádherný výlet pro maminky s malými dětmi s výhledy do místní krajiny.

 Posvícenské posezení

Každý rok v září se občané a přátelé naší obce setkávají na obecní akci „Posvícenské posezení“. Součástí tohoto setkání je i soutěž o nejlepší posvícenský koláček, která se těší oblibě u místních hospodyněk.

Místopis obce Trotina

 
V roce 2017 obec vydala knihu pana Josefa Šorma o historii jednotlivých stavení v obci. Místopis mapuje majitele budov téměř 300 let do minulosti. Kniha je obohacena mnoha mapami, dobovými ale i novými fotografiemi. Ideální zdroj pro tvůrce rodinných stromů života a milců místní historie. Knihu si můžete prohlédnout na obecním úřadě nebo v knihovně v Miletíně, Trutnově nebo ve Dvoře Králové n. L.
 
Přijeďte se podívat, nasát atmosféru Podkrkonoší a nadýchat se čerstvého vzduchu. Těšíme se na Vaši návštěvu. Trotiňáci.