Top 10

Kuks

Na břehu řeky Labe se nachází obec Kuks a jejím protějškem na jižním svahu je hospitální budova s  kamenným kostelem a řadami alegorických soch.

Kuks

BAROKNÍ AREÁL KUKS

Pojďte se projít velkolepým komplexem bývalých barokních lázní. Před 300 lety Kuks předčil mnohé evropské lázně a byl centrem kultury. A co vás tu čeká dnes? Majestátní hospital se zahradou, desítky barokních soch na každém kroku, dodnes tekoucí léčivé prameny, ale také malebná zákoutí se studánkami, romantické roubenky, dobré víno, pohoda a klid.
 Kuks proslavily lázně. Ve své době věhlasem předčily Karlovy Vary a sjížděla se do nich smetánka a umělci z celé Evropy. Bývalým lázním se dnes vrací jejich lesk. Na nábřeží vzniklo muzeum barokního knihtisku, informační centrum a stylový hostinec. Co by to bylo za lázně (byť bývalé) bez léčivé vody. Sochy Tritonů dodnes pouští po mohutném kaskádovém schodišti vodu z kukských pramenů. A během vinobraní místo vody teče víno – stejně jako za dob hraběte Šporka.

 

HOSPITAL KUKS

Celému údolí vévodí monumentální barokní Hospital Kuks s kostelem Nejsvětější Trojice a špitální zahradou. Býval to zaopatřovací ústav pro vojenské veterány a pro starce. Pouze v Kuksu poznáte všechny lidské Ctnosti a Neřesti, jak vypadá smrt při tanci a čím se dříve léčilo. 
Rozhodně nesmíte minout
 jedinečný a nedávno odhalený barokní komiks – unikátní sŕii nástěnných maleb Tanec smrti. Duší Kuksu jsou sochy. Potkáte jich tu desítky doslova na každém kroku. Největší atrakcí jsou ale Ctnosti a Neřesti – sochy 24 žen představující dobré i špatné lidské vlastnosti. Vytvořil je geniální umělec Matyáš Bernard Braun a patří k vrcholu českého baroka. V barokní lékárně U granátového jablka se dozvíte, k čemu jsou dobrá vlčí játra nebo prášek z mumie. Ano, i takové ingredience tu máme. Aby ne, když je to druhá nejstarší dochovaná lékárna v Česku. A v sousedním farmaceutickém muzeu si možná připravíte vlastní elixír mládí. Nebo aspoň tabletku.

 BRAUNŮV BETLÉM

Jsou tu všichni, které znáte. Ježíšek, Marie, oslík s kravkou, Tři králové i řada poustevníků. Trochu větší, než byste čekali, a mistrně vytesané přímo do pískovcových skal. To nejlepší z českého baroka vytvořil geniální Matyáš Braun v lese pod širým nebem nedaleko Kuksu. A jestli jste jeho beltém neviděli, pak nemůžete říci, že znáte Kuks. K evropskému unikátu vás místní barokní krajinou dovede nedávno obnovená naučná stezka Kuks – Braunův Betlém. Do Betléma je to po červené jen 3,5 km.

www.hospital-kuks.cz