Top 10

Pecka všemi smysly

Uprostřed malebné krajiny Podkrkonoší nad stejnojmenným městečkem láká k návštěvě hrad Pecka. Z části romantická zřícenina, z části zachovalý renesanční zámek šlechtice, hudebního skladatele, cestovatele a kavalíra Kryštofa Haranta se návštěvníkům otevře poslední březnovou sobotu. Krom dvou prohlídkových okruhů hradem včetně jeho podzemí se středověkou mučírnou se člověk může pokochat úžasným výhledem na Krkonoše se Sněžkou nebo shlédnout na dno padesát metrů hluboké hradní studny, která dle dávného vyprávění ukrývá zlatý poklad.

Pecka všemi smysly

Pecka není ale jen hrad. Na spoustu zajímavých míst narazíte i ve městečku a blízkém okolí. Ať už je to kostel sv. Bartoloměje, jeden z nejkrásněji vyzdobených kostelů ve východních Čechách, nebo naopak zpustlý kostelík Máří Magdalény na krásné louce mezi lesy nad Stupnou. Od hradu se lesem dá vystoupat na Krkonošskou vyhlídka, místo odkud je vidět do širého okolí. V parném létě přijde znaveným turistům vhod určitě i návštěva peckovského koupaliště a kempu.

Kdo by se nechtěl chladit v průzračné vodě na koupališti má, ještě jednu velmi zajímavou možnost. Vrátit se zpátky na zdejší náměstí a tam navštívit malebnou cukrárnu Zlatá Pecka. Za ochutnání tam stojí úplně vše, od výborné kávy, přes peckovské pivo až po místní zmrzlinu. Tu vám v cukrárně  namíchají přímo před vámi ze zmraženého ovoce a zdravého základu přesně tak, aby se trefila do vaší chuti.
Dorazit na Pecku a užít si jí všemi smysly se rozhodně vyplatí.

Autor: Honza Murdych, kastelán
Foto: Hynek Kalista

Pecka

Městys Pecka si dodnes uchoval ráz poklidného podkrkonošského městečka nazývaného perlou Podkrkonoší. Dokladem jeho bohaté historie je řada dochovaných kulturních památek. Na upraveném náměstí rámovaném několika měšťanskými domy z poloviny 19. století a hotely Roubal a Koruna, stojí morový sloup z roku 1720 zakončený Korintskou hlavicí, na níž stojí socha Panny Marie. Dále je tu funkční raně barokní kašna.

Kostel sv. Bartoloměje zasvěcený patronu městečka je písemně připomínaný roku 1384. Současný zděný kostel, barokní chrám se štíhlou věží, byl postaven v letech 1751 až 1753. Bohatá výmalba vnitřních stěn a klenby byla provedena malířem kostelních fresek Václavem Kramolínem v roce 1756.

Před budovou Základní školy v Pecce, postavené v roce 1910, je pomník věnovaný Kryštofu Harantovi z Polžic Bezdružic odhalený 21. června 1921, 300 let po popravě českých pánů na Staroměstském náměstí v Praze.

Hrad Pecka

Hrad založený na počátku 14. století rodem pánů ze Železnice. Renesanční přestavba započatá na začátku 16. století byla dokončena za renesančního cestovatele, spisovatele a hudebního skladatele Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, jehož majetkem byla Pecka i s panstvím v letech 1603-1621.

V roce 1624 získává zámek Albrecht z Valdštejna, který jej roku 1627 daruje kartuziánskému řádu z Valdic. Po jeho zrušení v roce 1782 hrad chátrá, v roce 1830 vyhořel a zdivo bylo rozebíráno jako levný stavební materiál. V roce 1921 kupuje zříceninu městečko Pecka, opraven byl západní palác, v němž je nyní umístěna interiérová hradní expozice s pracovnou Kryštofa Haranta, černou kuchyní, mučírnou a rozsáhlým sklepením.

Pro návštěvníky jsou zřízeny dva prohlídkové okruhy ve zrekonstruovaném Harantovském paláci. Historický okruh zahrnuje pracovnu nejznámějšího majitele Pecky Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic, dále rytířský sál a expozici věnovanou historii hradu a městečka Pecky. V druhém okruhu se nachází stylová černá kuchyně a sklepení s expozicí středověkého stravování a hygieny. Součástí sklepení je i mučírna. Nejstarší palác a hlavní věž je viditelná z nádvoří hradu. 

V průběhu sezóny se na hradě koná řada různých kulturních akcí a vystoupení šermířských skupin historického šermu.

www.hradpecka.cz 

www.mestys-pecka.cz