Zpravodaj

Na hořických JazzNights zahraje Laura a její tygři i saxofonista Ondřej Štveráček

30. října 2022 | Aktuality , Zpravodaj

 

Tři večery plné hlavně jazzové muziky nabídne od středy 2. listopadu do soboty 5. listopadu 17. ročník festivalu JazzNights v hořickém Domě kultury Koruna. Zahájí ho legendární kapela Laura a její tygři, vystoupí také přední český saxofonista Ondřej Štveráček nebo Zdeněk Fišer s kapelou Impuls.

JazzNights 2022 otevře ve středu od 18.30 hodin koncert kapely Laura a její tygři. Skupina pohybující se na pomezí funku, jazzu, soulu a rocku vznikla už v roce 1985. Jediným původním členem v aktuální sestavě je kapelník Karel Šůcha. Kapela má za sebou dva tisíce koncertů a 13 vydaných alb.

Hlavní hvězdou pátečního programu, který začne v 18 hodin, bude jeden z nejlepších českých jazzových saxofonistů Ondřej Štveráček se svým Quartetem. Jeho živé koncerty jsou známé bravurní technikou i nápaditou improvizací.

„Bez emocí by to nešlo. A samozřejmě se také snažím navazovat na to, co hrají spoluhráči. Musíme spolu komunikovat, pružně reagovat na rytmické podněty, melodické riffy nebo harmonické postupy,“ prozradil v jednom z nedávných rozhovorů muzikant, jak vznikají jeho improvizace. Štveráček nedávno vydal třetí desku, od roku 2006 je členem Big Bandu Gustava Broma.

Na pódiu se v pátek představí také zpěvačka Eva Emingerová, která má v repertoáru dixielandové i swingové skladby, a třináctičlenný big band Prima Jazz Band, tvořený muzikanty z Náchodska a Broumovska. Po skončení hlavního programu bude v restauraci Koruna pokračovat afterparty s kapelou Green Dolphin Jazz.

V sobotu na festivalu od 18 hodin vystoupí česko-německá skupina Simone Reifegerste Trio a Charlie Slavík Revue, jehož frontman je nejuznávanějším českým hráčem na foukací harmoniku. Charlie Slavík se v roce 2013 jako jediný Čech zúčastnil prestižní soutěže IBC v americkém Memphisu a dostal se až do semifinále.

Vrcholem závěrečného dne JazzNights bude koncert Zdeňka Fišera a jeho jazzrockové kapely Impuls, kterou s klávesistou Pavlem Kostiukem založil v roce 1974. Už o rok později se skupina účastnila Pražských jazzových dnů, právě během vystoupení v pražské Lucerně vznikly první vydané nahrávky. Také sobotní program uzavře afterparty v restauraci Koruna. Hrát bude trio Tomáše Homuta.